Microchip Technology MRT65KP75CA/TR (100 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 888 ratings
MRT65KP75CA/TR main image
Model Number
MRT65KP75CA/TR
Datasheet
MRT65KP75CA/TR PDF
Description
BI-DIRECTIONAL TVS
Packaging
Tape & Reel
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
122V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
533A
Power - Peak Pulse
65000W (65kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)