Microchip Technology MRT65KP48AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 734 ratings
MRT65KP48AE3 main image
Model Number
MRT65KP48AE3
Datasheet
MRT65KP48AE3 PDF
Description
TVS DIODE 48VWM 77.7VC CASE 5A
Packaging
Bulk
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
836A
Power - Peak Pulse
65000W (65kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)