Microchip Technology MRT100KP64AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 837 ratings
MRT100KP64AE3 main image
Model Number
MRT100KP64AE3
Datasheet
MRT100KP64AE3 PDF
Description
TVS DIODE 64VWM 126VC CASE 5A
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
64V
Voltage - Breakdown (Min)
71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)