Microchip Technology MRT100KP300A Bulk sales (1 piece or more)
4.7 614 ratings
MRT100KP300A main image
Model Number
MRT100KP300A
Datasheet
MRT100KP300A PDF
Description
TVS DIODE 300VWM 590VC CASE 5A
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
300V
Voltage - Breakdown (Min)
333V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
590V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)