Microchip Technology MRT100KP280AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 708 ratings
MRT100KP280AE3 main image
Model Number
MRT100KP280AE3
Datasheet
MRT100KP280AE3 PDF
Description
TVS DIODE 280VWM 552VC CASE 5A
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
280V
Voltage - Breakdown (Min)
311V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
552V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)