Microchip Technology MRT100KP260A Bulk sales (1 piece or more)
4.9 751 ratings
MRT100KP260A main image
Model Number
MRT100KP260A
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MRT100KP260A PDF
Description
TVS DIODE 260VWM 512VC CASE 5A
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
260V
Voltage - Breakdown (Min)
289V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
512V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
DO-204AR, Axial
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)