Microchip Technology MRT100KP250A Bulk sales (1 piece or more)
4.9 818 ratings
MRT100KP250A main image
Model Number
MRT100KP250A
Datasheet
MRT100KP250A PDF
Description
TVS DIODE 250VWM 493VC CASE 5A
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
250V
Voltage - Breakdown (Min)
278V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
493V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)