Microchip Technology MRT100KP150A Bulk sales (1 piece or more)
4.7 824 ratings
MRT100KP150A main image
Model Number
MRT100KP150A
Datasheet
MRT100KP150A PDF
Description
TVS DIODE 150VWM 296VC CASE 5A
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
296V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)