Microchip Technology MRT100KP120CA Bulk sales (1 piece or more)
4.7 816 ratings
MRT100KP120CA main image
Model Number
MRT100KP120CA
Datasheet
MRT100KP120CA PDF
Description
TVS DIODE 120VWM 235VC CASE 5A
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Voltage - Breakdown (Min)
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
235V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)