Microchip Technology MRT100KP110CA Bulk sales (1 piece or more)
4.5 897 ratings
MRT100KP110CA main image
Model Number
MRT100KP110CA
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MRT100KP110CA PDF
Description
TVS DIODE 110VWM 216VC CASE 5A
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
110V
Voltage - Breakdown (Min)
122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
216V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
DO-204AR, Axial
Supplier Device Package
Case 5A (DO-204AR)