Microchip Technology MPLAD15KP14A/TR (100 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 835 ratings
MPLAD15KP14A/TR main image
Model Number
MPLAD15KP14A/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MPLAD15KP14A/TR PDF
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC PLAD
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
645A
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)