Microchip Technology MP4KE43CA/TR (1 Tape & Reel)
4.8 727 ratings
MP4KE43CA/TR main image
Model Number
MP4KE43CA/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MP4KE43CA/TR PDF
Description
TVS 43V 5% 400W BI
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
P4KE
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Type
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36.8V
Voltage - Breakdown (Min)
40.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
59.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7A
Power - Peak Pulse
400W
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C