Microchip Technology MLCE30A/TR (1 Tape & Reel)
4.9 600 ratings
MLCE30A/TR main image
Model Number
MLCE30A/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MLCE30A/TR PDF
Description
LOW CAP TVS 30V 5% 1500W UNI 100
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
31A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
100pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)