Microchip Technology MIC5259-4.75BD5-TR Bulk sales (1 piece or more)
4.9 751 ratings
MIC5259-4.75BD5-TR main image
Model Number
MIC5259-4.75BD5-TR
Datasheet
MIC5259-4.75BD5-TR PDF
Description
IC REG LIN 4.75V 300MA TSOT23-5
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Bulk
Product Status
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.75V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 300mA
Current - Output
300mA
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Current - Supply (Max)
250 µA
PSRR
65dB ~ 53dB (10Hz ~ 10kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C