Microchip Technology MIC5259-2.85YML-TR (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 713 ratings
MIC5259-2.85YML-TR main image
Model Number
MIC5259-2.85YML-TR
Datasheet
MIC5259-2.85YML-TR PDF
Description
IC REG LINEAR 2.85V 300MA 6MLF
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 300mA
Current - Output
300mA
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Current - Supply (Max)
250 µA
PSRR
65dB ~ 53dB (10Hz ~ 10kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C