Microchip Technology MIC5259-1.5BML TR Bulk sales (1 piece or more)
4.9 856 ratings
MIC5259-1.5BML TR main image
Model Number
MIC5259-1.5BML TR
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MIC5259-1.5BML TR PDF
Description
IC REG LINEAR 1.5V 300MA 6MLF
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 300mA
Current - Output
300mA
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Current - Supply (Max)
250 µA
PSRR
65dB ~ 53dB (10Hz ~ 10kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C