Microchip Technology MIC5237-3.3YU (1 Tube)
5.0 703 ratings
MIC5237-3.3YU main image
Model Number
MIC5237-3.3YU
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MIC5237-3.3YU PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO263-3
In Stock : 859
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Packaging
Tube
Product Status
Active
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 500mA
Current - Output
500mA
PSRR
75dB (120Hz)
Control Features
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C