Microchip Technology MIC37101-2.5YM (1 Tube)
4.6 705 ratings
MIC37101-2.5YM main image
Model Number
MIC37101-2.5YM
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MIC37101-2.5YM PDF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A 8SOIC
In Stock : 538
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Packaging
Tube
Product Status
Active
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 1A
Current - Output
1A
PSRR
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)