Microchip Technology MDA3KP36AE3 (500 per Tube Full Tube)
4.9 771 ratings
MDA3KP36AE3 main image
Model Number
MDA3KP36AE3
Datasheet
MDA3KP36AE3 PDF
Description
UNI-DIRECTIONAL TVS_16L DIP
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.6A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)