Microchip Technology MDA3KP28CAE3 (500 per Tube Full Tube)
4.9 632 ratings
MDA3KP28CAE3 main image
Model Number
MDA3KP28CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MDA3KP28CAE3 PDF
Description
BI-DIRECTIONAL TVS_16L DIP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
MDA
Packaging
Tube
Product Status
Active
Type
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
66A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)