Microchip Technology MDA3KP24CA (500 per Tube Full Tube)
4.9 741 ratings
MDA3KP24CA main image
Model Number
MDA3KP24CA
Datasheet
MDA3KP24CA PDF
Description
BI-DIRECTIONAL TVS_16L DIP
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
77.2A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)