Microchip Technology MDA3KP20AE3 (500 per Tube Full Tube)
4.9 847 ratings
MDA3KP20AE3 main image
Model Number
MDA3KP20AE3
Datasheet
MDA3KP20AE3 PDF
Description
UNI-DIRECTIONAL TVS_16L DIP
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
92.6A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)