Microchip Technology MDA3KP14A (500 per Tube Full Tube)
4.9 799 ratings
MDA3KP14A main image
Model Number
MDA3KP14A
Datasheet
MDA3KP14A PDF
Description
UNI-DIRECTIONAL TVS_16L DIP
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
129.4A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)