Microchip Technology MDA3KP13A (500 per Tube Full Tube)
4.9 850 ratings
MDA3KP13A main image
Model Number
MDA3KP13A
Datasheet
MDA3KP13A PDF
Description
UNI-DIRECTIONAL TVS_16L DIP
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
139.4A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)