Microchip Technology MDA3KP11A (500 per Tube Full Tube)
4.9 650 ratings
MDA3KP11A main image
Model Number
MDA3KP11A
Datasheet
MDA3KP11A PDF
Description
UNI-DIRECTIONAL TVS_16L DIP
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
164.8A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)