Microchip Technology MCP3906AT-E/SS (2100 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.5 797 ratings
MCP3906AT-E/SS main image
Model Number
MCP3906AT-E/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MCP3906AT-E/SS PDF
Description
IC ENERGY METERING 24SSOP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Input Impedance
390kOhm
Measurement Error
0.1%
Voltage - I/O High
2.4V
Voltage - I/O Low
0.85V
Current - Supply
2.7mA
Voltage - Supply
4.5 V ~ 5.5 V
Meter Type
Single Phase
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
24-SSOP (0.209", 5.30mm Width)