Microchip Technology MCP25050-E/SL (1 Tube)
4.9 711 ratings
MCP25050-E/SL main image
Model Number
MCP25050-E/SL
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MCP25050-E/SL PDF
Description
IC XPNDR 25MHZ CAN V2.0B 14SOIC
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Packaging
Tube
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Verified
Number of I/O
8
Interface
CAN V2.0b
Interrupt Output
No
Features
ADC, EEPROM, POR, PWM
Output Type
Push-Pull
Current - Output Source/Sink
25mA
Clock Frequency
25 MHz
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)