Microchip Technology MAUPT12E3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 640 ratings
MAUPT12E3 main image
Model Number
MAUPT12E3
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MAUPT12E3 PDF
Description
TVS DIODE 12VWM 21.6VC POWERMIT1
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Voltage - Breakdown (Min)
13.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.94A
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)