Microchip Technology MASMLJ40CA/TR (100 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 684 ratings
MASMLJ40CA/TR main image
Model Number
MASMLJ40CA/TR
Datasheet
MASMLJ40CA/TR PDF
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMLJ
Packaging
Tape & Reel
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.4A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)