Microchip Technology MASMCJ78CAE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 892 ratings
MASMCJ78CAE3 main image
Model Number
MASMCJ78CAE3
Datasheet
MASMCJ78CAE3 PDF
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AB
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.4A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)