Microchip Technology MASMCJ58AE3 Bulk sales (1 piece or more)
5.0 716 ratings
MASMCJ58AE3 main image
Model Number
MASMCJ58AE3
Datasheet
MASMCJ58AE3 PDF
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AB
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)