Microchip Technology MASMCJ54AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 869 ratings
MASMCJ54AE3 main image
Model Number
MASMCJ54AE3
Datasheet
MASMCJ54AE3 PDF
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AB
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.2A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)