Microchip Technology MASMCJ48CAE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 857 ratings
MASMCJ48CAE3 main image
Model Number
MASMCJ48CAE3
Datasheet
MASMCJ48CAE3 PDF
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AB
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.4A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)