Microchip Technology MASMCJ43A Bulk sales (1 piece or more)
4.7 624 ratings
MASMCJ43A main image
Model Number
MASMCJ43A
Datasheet
MASMCJ43A PDF
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.6A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)