Microchip Technology MASMCJ170AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 810 ratings
MASMCJ170AE3 main image
Model Number
MASMCJ170AE3
Datasheet
MASMCJ170AE3 PDF
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AB
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.5A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)