Microchip Technology MASMCJ110AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 756 ratings
MASMCJ110AE3 main image
Model Number
MASMCJ110AE3
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MASMCJ110AE3 PDF
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC DO214AB
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
110V
Voltage - Breakdown (Min)
122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.4A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)