Microchip Technology MASMCJ100CAE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 848 ratings
MASMCJ100CAE3 main image
Model Number
MASMCJ100CAE3
Datasheet
MASMCJ100CAE3 PDF
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Voltage - Breakdown (Min)
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)