Microchip Technology MASMCGLCE80AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 635 ratings
MASMCGLCE80AE3 main image
Model Number
MASMCGLCE80AE3
Datasheet
MASMCGLCE80AE3 PDF
Description
TVS DIODE 80VWM 129VC SMCG
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
80V
Voltage - Breakdown (Min)
88.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
129V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.6A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency
90pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)