Microchip Technology MASMCGLCE75AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 834 ratings
MASMCGLCE75AE3 main image
Model Number
MASMCGLCE75AE3
Datasheet
MASMCGLCE75AE3 PDF
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC SMCG
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Voltage - Breakdown (Min)
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.4A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency
90pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)