Microchip Technology MASMCGLCE43AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 712 ratings
MASMCGLCE43AE3 main image
Model Number
MASMCGLCE43AE3
Datasheet
MASMCGLCE43AE3 PDF
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMCG
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.6A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency
100pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)