Microchip Technology MASMCGLCE28AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.5 682 ratings
MASMCGLCE28AE3 main image
Model Number
MASMCGLCE28AE3
Datasheet
MASMCGLCE28AE3 PDF
Description
TVS DIODE 28VWM 45.5VC SMCG
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
33A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency
100pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)