Microchip Technology MASMCGLCE18AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 797 ratings
MASMCGLCE18AE3 main image
Model Number
MASMCGLCE18AE3
Datasheet
MASMCGLCE18AE3 PDF
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMCG
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency
100pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)