Microchip Technology MASMCGLCE16AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 756 ratings
MASMCGLCE16AE3 main image
Model Number
MASMCGLCE16AE3
Datasheet
MASMCGLCE16AE3 PDF
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMCG
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
57A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency
100pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)