Microchip Technology MASMCGLCE110AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 873 ratings
MASMCGLCE110AE3 main image
Model Number
MASMCGLCE110AE3
Datasheet
MASMCGLCE110AE3 PDF
Description
TVS DIODE 110VWM 178VC SMCG
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
110V
Voltage - Breakdown (Min)
122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
178V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.4A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency
90pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)