Microchip Technology MASMCGLCE10AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 677 ratings
MASMCGLCE10AE3 main image
Model Number
MASMCGLCE10AE3
Datasheet
MASMCGLCE10AE3 PDF
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SMCG
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Voltage - Breakdown (Min)
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
88A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency
100pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)