Microchip Technology MASMCG75CAE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 766 ratings
MASMCG75CAE3 main image
Model Number
MASMCG75CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
MASMCG75CAE3 PDF
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC SMCG
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
Military, MIL-PRF-19500
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Voltage - Breakdown (Min)
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.4A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)