Microchip Technology MASMCG75AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 796 ratings
MASMCG75AE3 main image
Model Number
MASMCG75AE3
Datasheet
MASMCG75AE3 PDF
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Voltage - Breakdown (Min)
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.4A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)