Microchip Technology MASMCG40CAE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 891 ratings
MASMCG40CAE3 main image
Model Number
MASMCG40CAE3
Datasheet
MASMCG40CAE3 PDF
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMCG
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.2A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)