Microchip Technology MASMCG18AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 841 ratings
MASMCG18AE3 main image
Model Number
MASMCG18AE3
Datasheet
MASMCG18AE3 PDF
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.4A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)