Microchip Technology MASMCG17AE3 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 682 ratings
MASMCG17AE3 main image
Model Number
MASMCG17AE3
Datasheet
MASMCG17AE3 PDF
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
53.3A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)